Skip to content

1029 South Orange Ave

Newark, NJ 07106

Last Sale Date
Dec 12, 2016

Property Information

Block4199
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
94%
Improvement Value:$3,800
6%
Total Assessment$63,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,404+2.0%
2024$2,356-0.2%
2023$2,360-1.7%
2022$2,402+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$7,690
DeedBook 6346, Page 1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5172, Page 73

Property Sale

Sale
$14,300
DeedBook 4908, Page 781