Skip to content

157 Smith St

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 28, 2026

Property Information

Block4199
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description1SB3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,300
23%
Improvement Value:$56,600
77%
Total Assessment$73,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,810+2.0%
2024$2,755-0.2%
2023$2,759+34.7%
2022$2,048+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 20260, Page 8477

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 20200, Page 95561

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20160, Page 92780Recorded10/27/2016