Skip to content

51-53 Halsted St

Newark, NJ 07106

Built 1877

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block4202
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2SF4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
13%
Improvement Value:$123,900
87%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,412+2.0%
2024$5,305-0.2%
2023$5,313-1.7%
2022$5,407+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft2,014DeedBook 20160, Page 14912

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 12353, Page 221

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 12277, Page 3507

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5464, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1877