Skip to content

25 Halstead St

Newark, NJ 07106

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block4202
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
13%
Improvement Value:$109,400
87%
Total Assessment$125,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,780+2.0%
2024$4,686-0.2%
2023$4,694-1.7%
2022$4,777+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 12374, Page 2076

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 12148, Page 228

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5397, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$24,250
DeedBook 5247, Page 387

Property Sale

SaleMulti
$24,250
DeedBook 4485, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1900