Skip to content

1001 South Orange AveNewark, NJ 07106

Other School

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Feb 11, 1998

Property Information

Block4202
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage662
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,600
17%
Improvement Value:$374,200
83%
Total Assessment$449,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$3,545-50.8%
2004$7,211+0.0%
2003$7,211+0.3%
2002$7,190+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft662DeedBook 5522, Page 275

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4741, Page 797