Skip to content

56-58 Telford St

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2016

Property Information

Block4202
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,400
9%
Improvement Value:$188,800
91%
Total Assessment$207,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880+2.0%
2024$7,724-0.2%
2023$7,737-1.7%
2022$7,874+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5132, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1922