Skip to content

50 Halstead St

Clifton, NJ 07012

Built 1910

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Nov 5, 2015

Property Information

Block4204
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,734
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
10%
Improvement Value:$150,700
90%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,370+2.0%
2024$6,244-0.2%
2023$6,254-1.7%
2022$6,365+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$257,500

To:

Sq Ft2,735DeedBook 20150, Page 96865

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 12166, Page 9452

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 6358, Page 231

Property Sale

Sale
$119,780
DeedBook 5876, Page 4

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5007, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1910