Skip to content

70-72 Halsted StNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Jun 30, 2005

Property Information

Block4204
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
9%
Improvement Value:$196,000
91%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,192+2.0%
2024$8,030-0.2%
2023$8,043-1.7%
2022$8,185+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000

To:

Sq Ft3,960DeedBook 6228, Page 721

Property Sale

SaleMulti
$45,190
DeedBook 4478, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1925