Skip to content

20-22 Grand Ave

Newark, NJ 07106

Built 1915

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block4206
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,620
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,700
7%
Improvement Value:$176,200
93%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+2.0%
2024$7,042-0.2%
2023$7,054-1.7%
2022$7,178+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915