Skip to content

47 N Munn Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2017

Property Information

Block4213
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description3SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,129
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,000
8%
Improvement Value:$146,500
92%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,066+2.0%
2024$5,946-0.2%
2023$5,956-1.7%
2022$6,061+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925