Skip to content

79 N Munn Ave

Newark, NJ 07106

Built 1917

Last Sale Price
$15,424
Last Sale Date
Aug 5, 2013

Property Information

Block4213
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
12%
Improvement Value:$80,700
88%
Total Assessment$92,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,506+2.0%
2024$3,437-0.2%
2023$3,443-1.7%
2022$3,504+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,424

To:

Sq Ft2,240DeedBook 12449, Page 7362

Property Sale

Sale
$19,800
DeedBook 4470, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1917