Skip to content

74 Tremont Ave

Newark, NJ 07106

Built 1910

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block4213
Lot66
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
10%
Improvement Value:$101,900
90%
Total Assessment$113,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,305-33.3%
2024$6,457+52.8%
2023$4,227-1.7%
2022$4,302+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 20210, Page 58039

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,410DeedBook 20190, Page 76241Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$18,500

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 20170, Page 28152Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6288, Page 82

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 5758, Page 80

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5081, Page 531

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook 5018, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1910