Skip to content

39 Chelsea Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 24, 2018

Property Information

Block4214
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,300
8%
Improvement Value:$123,400
92%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,123+2.0%
2024$5,022-0.2%
2023$5,030-1.7%
2022$5,119+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,692DeedBook 20180, Page 43568

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 20170, Page 42495Recorded5/16/2017

Property Sale

Sale
$47,500

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 20170, Page 27474Recorded3/27/2017

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 12307, Page 6925

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6191, Page 710

Property Sale

Sale
$127,200
DeedBook 5947, Page 217

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5874, Page 411

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 4695, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1925