Skip to content

90-92 Tremont AveNewark, NJ 07102

Built 1925

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 17, 2009

Property Information

Block4214
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,058
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,100
9%
Improvement Value:$132,600
91%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,541+2.0%
2024$5,432-0.2%
2023$5,440-1.7%
2022$5,537+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft4,058DeedBook 12214, Page 6024

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6394, Page 93

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 6225, Page 378

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5465, Page 477

Property Sale

Sale
$55,620
DeedBook 5443, Page 408

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5174, Page 137

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5115, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1925