Skip to content

92-94 Grand Ave

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block4215
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,953
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,400
8%
Improvement Value:$142,600
92%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,895+2.0%
2024$5,778-0.2%
2023$5,788-1.7%
2022$5,890+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,953DeedBook 20180, Page 5515Recorded1/22/2018

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5880, Page 360

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5017, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1930