Skip to content

107 Cedar AveNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block4215
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,310
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,900
8%
Improvement Value:$146,200
92%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,013+2.0%
2024$5,894-0.2%
2023$5,903-1.7%
2022$6,008+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft4,310DeedBook 20230, Page 61404

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 4586, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1925