Skip to content

96 Oak St

Newark, NJ 07106

Built 1939

Last Sale Price
$44,900
Last Sale Date
Jun 3, 1983

Property Information

Block4216
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,400
13%
Improvement Value:$91,400
87%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,986+2.0%
2024$3,907-0.2%
2023$3,913-1.7%
2022$3,982+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$44,900

To:

Sq Ft1,296DeedBook 4789, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1939