Skip to content

91-93 Grand Ave

Newark, NJ 07106

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2002

Property Information

Block4216
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,006
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,300
9%
Improvement Value:$130,500
91%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+2.0%
2024$5,324-0.2%
2023$5,332-1.7%
2022$5,426+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929