Skip to content

109 Grand Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block4216
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,917
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,400
8%
Improvement Value:$142,900
92%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+2.0%
2024$5,790-0.2%
2023$5,799-1.7%
2022$5,901+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5147, Page 933

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4739, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1925