Skip to content

17-19 Norman Road

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$147,500
Last Sale Date
Jun 11, 2015

Property Information

Block4261
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
18%
Improvement Value:$138,000
82%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,362+2.0%
2024$6,237-0.2%
2023$6,247-1.7%
2022$6,357+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,500

To:

Sq Ft2,975DeedBook 12560, Page 6427

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 5689, Page 761

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5126, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1930