Skip to content

2-4 Tuxedo Pkwy

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 29, 2017

Property Information

Block4262
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
18%
Improvement Value:$137,300
82%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,340+2.0%
2024$6,215-0.2%
2023$6,225-1.7%
2022$6,335+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 20171, Page 8664

Property Built

Built

Year Built: 1925