Skip to content

99-101 Sandford Pl

Newark, NJ 07106

Built 1949

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block4269
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
22%
Improvement Value:$124,100
78%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051+2.0%
2024$5,931-0.2%
2023$5,941-1.7%
2022$6,046+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 20230, Page 3734

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,566DeedBook 20220, Page 84601Recorded9/15/2022

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5390, Page 474

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4811, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1949