Skip to content

148-150 Norman Rd

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block4269
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,320
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,200
13%
Improvement Value:$246,100
87%
Total Assessment$284,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,812+2.0%
2024$10,599-0.2%
2023$10,616-1.7%
2022$10,803+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5920, Page 837

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5067, Page 145

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4460, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1930