Skip to content

157-159 Norman Rd

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Sep 6, 1988

Property Information

Block4275
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,600
18%
Improvement Value:$160,000
82%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,401+2.0%
2024$7,255-0.2%
2023$7,266-1.7%
2022$7,395+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000

To:

Sq Ft2,768DeedBook 5042, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1930