Skip to content

669 Irvington Ave

Newark, NJ 07106

Built 1947

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 25, 2016

Property Information

Block4275
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
24%
Improvement Value:$108,400
76%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,450+2.0%
2024$5,342-0.2%
2023$5,351-1.7%
2022$5,445+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft3,312DeedBook 20160, Page 20830

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12249, Page 2545

Property Sale

Sale
$140,250
DeedBook 12172, Page 5039

Property Sale

Sale
$10,100
DeedBook 12140, Page 6552

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6085, Page 450

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5173, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1947