Skip to content

180 Tuxedo Pkwy

Newark, NJ 07106

Built 1949

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Jul 24, 2013

Property Information

Block4276
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SB2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
23%
Improvement Value:$109,700
77%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,438+2.0%
2024$5,331-0.2%
2023$5,340-1.7%
2022$5,434+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 12450, Page 6398

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5851, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1949