Skip to content

143 Broadway

Newark, NJ 07104

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 27, 2001

Property Information

Block441
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage561
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,600
57%
Improvement Value:$21,800
43%
Total Assessment$50,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,917+2.0%
2024$1,879-0.2%
2023$1,882-1.7%
2022$1,915+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft561DeedBook 5759, Page 429

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5072, Page 152

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4737, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1900