Skip to content

89 Stone St

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 28, 2005

Property Information

Block487
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,126
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
16%
Improvement Value:$108,500
84%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,940+2.0%
2024$4,843-0.2%
2023$4,850-1.7%
2022$4,936+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft3,126DeedBook 6274, Page 854

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4805, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1897