Skip to content

80 Garside St

Newark, NJ 07104

Built 1857

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block490
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
26%
Improvement Value:$55,100
74%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,829+2.0%
2024$2,774-0.2%
2023$2,778-1.7%
2022$2,827+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$280,000
Sq Ft1,052DeedBook 20201, Page 25504Recorded12/15/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1857