Skip to content

93 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block490
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,540
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
17%
Improvement Value:$95,700
83%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,373+2.0%
2024$4,287-0.2%
2023$4,294-1.7%
2022$4,370+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 12050, Page 2326

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5173, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1877