Skip to content

10-12 Thornton St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2013

Property Information

Block5030
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,300
29%
Improvement Value:$98,900
71%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,294+2.0%
2024$5,189-0.2%
2023$5,198-1.7%
2022$5,290+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 12171, Page 749