Skip to content

139-147 Avenue L

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$500
Last Sale Date
Aug 18, 2025

Property Information

Block5030
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page125

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
14%
Improvement Value:$602,000
86%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,621+2.0%
2024$26,096-0.2%
2023$26,138+52.1%
2022$17,184+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500

To:

Sq Ft710DeedBook 20250, Page 57206

Property Sale

Sale
$500

To:

Sq Ft710DeedBook 20230, Page 57567

Property Sale

SaleMulti
$950,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 37169Recorded4/28/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6041, Page 150