Skip to content

105 Park Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 1, 2019

Property Information

Block508
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3SF4UGF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
8%
Improvement Value:$254,200
92%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,477+2.0%
2024$10,271-0.2%
2023$10,287-15.5%
2022$12,175+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6028, Page 115

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5056, Page 187

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4711, Page 235