Skip to content

472-512 Us Rt 1 & 9

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$7,800,000
Last Sale Date
Aug 4, 2017

Property Information

Block5090
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page131

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,280,300
37%
Improvement Value:$3,902,700
63%
Total Assessment$6,183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$235,139+2.0%
2024$230,502+78.3%
2023$129,256-1.7%
2022$131,541+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$7,800,000

To:

DeedBook 20170, Page 72423

Property Sale

Sale
$2,608,091
DeedBook 12280, Page 2181

Property Sale

Sale
$4,000,000
DeedBook 6046, Page 589