Skip to content

160 Garside St

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 10, 1999

Property Information

Block511
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,325
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
16%
Improvement Value:$111,700
84%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,058+2.0%
2024$4,958-0.2%
2023$4,966-1.7%
2022$5,054+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5178, Page 876

Property Sale

Sale
$4,100
DeedBook 4434, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1907