Skip to content

164 Garside St

Newark, NJ 07104

Built 1882

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 15, 2021

Property Information

Block511
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,946
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
9%
Improvement Value:$203,900
91%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,564+2.0%
2024$8,395+45.6%
2023$5,765-1.7%
2022$5,867+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,946DeedBook 20210, Page 43650

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft2,946DeedBook 20160, Page 67843Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5836, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1882