Skip to content

142 4th Ave

Newark, NJ 07104

Built 1812

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 1995

Property Information

Block518
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,100
31%
Improvement Value:$72,700
69%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,986+2.0%
2024$3,907-0.2%
2023$3,913-1.7%
2022$3,982+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$16,800
DeedBook 4531, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1812