Skip to content

15 Taylor St

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block526
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
25%
Improvement Value:$108,500
75%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,480+2.0%
2024$5,372-0.2%
2023$5,381-1.7%
2022$5,476+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1897