Skip to content

179 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block534
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
17%
Improvement Value:$98,700
83%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,522+2.0%
2024$4,433-0.2%
2023$4,440-1.7%
2022$4,518+44.0%
Property History

Property Sale

Sale
$174,000

To:

Sq Ft1,250DeedBook 20190, Page 59133

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 12431, Page 1268

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 5441, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1907