Skip to content

178 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 20, 2017

Property Information

Block534
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
31%
Improvement Value:$132,300
69%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,290+2.0%
2024$7,147-0.2%
2023$7,158-12.4%
2022$8,170+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 20170, Page 92131

Property Sale

Sale
$45,000

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4846, Page 322