Skip to content

292 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block535
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,189
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
16%
Improvement Value:$191,700
84%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,716+2.0%
2024$8,545-0.2%
2023$8,558+33.0%
2022$6,437+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft4,189DeedBook 20210, Page 35935

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft2,583DeedBook 20200, Page 22266Recorded2/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 1902