Skip to content

290 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1925

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 20, 2023

Property Information

Block535
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,239
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
26%
Improvement Value:$108,400
74%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549+2.0%
2024$5,439-0.2%
2023$5,448-1.7%
2022$5,544+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,239DeedBook 20230, Page 8686

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5335, Page 512

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4964, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1925