Skip to content

10 Seabury St

Newark, NJ 07104

Built 1922

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block722
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,944
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,400
16%
Improvement Value:$118,900
84%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,412+2.0%
2024$5,305-0.2%
2023$5,313-1.7%
2022$5,407+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft3,944DeedBook 20240, Page 19806

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 20190, Page 26215Recorded3/21/2019

Property Sale

Sale
$59,500

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 12484, Page 2403Recorded2/28/2014

Property Built

Built

Year Built: 1922