Skip to content

180 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block554
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
27%
Improvement Value:$97,500
73%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,077+2.0%
2024$4,977-0.2%
2023$4,985-1.7%
2022$5,073+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 20170, Page 88738Recorded10/5/2017

Property Sale

Sale
$137,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 12318, Page 9792

Property Built

Built

Year Built: 1897