Skip to content

145- Parker St

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block508
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2SF2UGCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,800
21%
Improvement Value:$72,500
79%
Total Assessment$92,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,510+2.0%
2024$3,441-0.2%
2023$3,446-1.7%
2022$3,507+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,226DeedBook 20211, Page 45245

Property Sale

SaleMulti
$220,000
Sq Ft1,272DeedBook 20211, Page 45245Recorded12/8/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 12564, Page 1715Recorded7/10/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1897