Skip to content

155 N 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block1937
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
20%
Improvement Value:$123,700
80%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,876+2.0%
2024$5,760-0.2%
2023$5,769-1.7%
2022$5,871+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,220DeedBook 20180, Page 72201

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5033, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1900