Skip to content

337-339 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Dec 27, 2002

Property Information

Block558
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,125
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,900
29%
Improvement Value:$114,800
71%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,149+2.0%
2024$6,028-0.2%
2023$6,038-1.7%
2022$6,145+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000

To:

Sq Ft2,125DeedBook 5940, Page 548

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5399, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1907