Skip to content

110-112 2nd Ave E

Newark, NJ 07104

Built 1880

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block558
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,190
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
15%
Improvement Value:$163,400
85%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,309+2.0%
2024$7,165-0.2%
2023$7,177-1.7%
2022$7,304+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,190DeedBook 20240, Page 40199

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5246, Page 573

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 4496, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1880