Skip to content

527 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1880

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block680
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,314
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
16%
Improvement Value:$169,200
84%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697+2.0%
2024$7,545-0.2%
2023$7,558-1.7%
2022$7,691+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft5,226DeedBook 20200, Page 95981

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5074, Page 850

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4832, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1880