Skip to content

78-80 Mayor GibsonNewark, NJ 07104

Built 2008

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 6, 2008

Property Information

Block565
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,810
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
6%
Improvement Value:$260,800
94%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,561+2.0%
2024$10,353-0.2%
2023$10,369-1.7%
2022$10,553+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft5,810DeedBook 12140, Page 9898

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6188, Page 870

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6047, Page 319

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 5974, Page 482